Transport całopojazdowy konwencjonalny najczęściej realizowany jest z wykorzystaniem naczep, w których umieszczane są różnego rodzaju ładunki. Naczepa to jednak pojęcie dość ogólne – naczepy mają różne rodzaje i, co za tym idzie, różne wymiary standardowe.
Rodzaje naczep w transporcie
Najpopularniejsza jest bez wątpienia naczepa ze stelażem pokrytym plandeką (inaczej: firanka, kurtyna). Naczepa taka ma boki przesłonięte kurtyną, która może być zsuwana lub rozsuwana na czas załadunku i rozładunku. Do takiej naczepy towar ładuje się poprzez:
- załadunek górą przy otwartym dachu,
- załadunek bokiem przy przesunięciu kurtyny,
- załadunek tyłem z rampy po otwarciu drzwi.
Konstrukcje stalowe załadowuje się górą za pomocą wykorzystania dźwigu lub suwnicy, a ładunki spaletyzowane najczęściej umieszcza się w naczepie poprzez załadowanie ich wózkiem widłowym przez rampę załadowcza. Bokiem umieszcza się w naczepie najczęściej towary takie jak papier w rolach czy szkło zespolone na stojakach.
Naczepa kurtynowa – wymiary standardowe
Standardowe wymiary naczepy kurtynowej określają jej maksymalną długość, szerokość i wysokość oraz pojemność:
- długość wewnętrzna: 13,62 m,
- szerokość 2,48 m,
- wysokość 2,70 m.
Objętość takiej naczepy może wynosić maksymalnie 91m3. Istnieje możliwość zwiększenia wymiary wysokości wewnętrznej naczepy do trzech metrów, ale tylko przy zastosowaniu naczepy plandekowej typu MEGA. Taka naczepa ma automatycznie większą objętość (100m3).
Naczepa typu chłodnia – wymiary standardowe
Niektóre towary w transporcie całopojazdowym mogą być przewożone naczepami typu chłodnia (izoterma). Z reguły takie naczepy stosuje się dla ładunków spożywczych i wyrobów farmaceutycznych, ale często także dla elektroniki. Niektórzy producenci (np.: telewizorów) zalecają bowiem, by sprzęty elektroniczne transportowane były w naczepach ze sztywną zabudową. W takim przypadku naczepa typu chłodnia idealnie spełnia swoje zadanie, mimo iż jej główne przeznaczenie to przewóz żywności.
Naczepa typu chłodnia ma inne wymiary niż naczepa kurtynowa:
- długość wewnętrzna: 13,31 m,
- szerokość 2,48 m,
- wysokość 2,60 m.
W naczepach typu chłodnia załadunek i rozładunek odbywać się może na specjalnej rampie albo za pomocą zintegrowanej windy załadowczej. Nie ma możliwości rozsunięcia boków, tak jak możliwe jest to w naczepie kurtynowej.
Ile palet zmieści się na naczepie?
Na naczepach kurtynowych i naczepach typu chłodnia można przewieźć 33 palety. Jeżeli naczepa jest dwupokładowa, to automatycznie maksymalna liczba palet możliwych do załadowania zwiększa się do 66 palet. Na naczepach typu MEGA – mimo ich ponadstandardowej wysokości – zmieścić można również 33 palety.